Jak dobrze zdać egzamin ósmoklasisty?

Maj to gorący okres dla uczniów ósmych klas, którzy kończą szkołę podstawową. Młodych ludzi czeka egzamin ósmoklasisty, pierwszy prawdziwy egzamin w życiu. To od jego wyników zależy, czy absolwenci podstawówki dostaną się do wybranej szkoły średniej. Do dobrych liceum i techników na jedno miejsce przypada nawet 3-4 kandydatów, dlatego wysoki wynik ma ogromne znaczenie w rekrutacji. Co zrobić, aby dobrze zdać egzamin ósmoklasisty? Jak się przygotować?

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty?

Maj to trudny okres nie tylko dla maturzystów, ale także dla absolwentów szkół podstawowych. W połowie maja czeka ich pierwszy, bardzo ważny egzamin. W 2024 roku przez centralną komisję egzaminacyjną termin egzaminu został ustalony na 14,15 i 16 maja. Pierwszego dnia dzieci będą musiały napisać egzamin z matematyki, drugiego dnia z języka polskiego, a 16 maja z wybranego języka obcego nowożytnego. Tradycyjnie najwięcej uczniów wybiera egzamin z języka angielskiego, na drugim miejscu jest język niemiecki. Osoby, które z przyczyn zdrowotnych i losowych nie będą mogły stawić się na egzaminie, mają również drugi termin, który przypada od 10 do 12 czerwca. Na wyniki absolwenci szkoły podstawowej będą musieli poczekać aż do 12 lipca, wtedy też przekonają się, czy dostali się do wymarzonego LO, czy technikum.

Jak dobrze zdać trudny egzamin ósmoklasisty?

Z przygotowaniami do egzaminu ósmych klas nie należy czekać do ostatniej chwili. Ważna jest systematyczność, która pozwoli utrwalić zdobytą wiedzą oraz zrozumieć trudniejsze tematy. Uczniowie powinni ustalić sobie plan nauki, sprawdzić, które tematy nie sprawiają im problemu, a do których należy wrócić. Bardzo ważne jest korzystanie z różnych źródeł i rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych. W internecie dostępne są arkusze z ubiegłych lat, z którymi warto się zapoznać. Warto robić notatki, mapy myśli, kupić dobre repetytorium. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy korepetytorów lub zapisanie się na dobry kurs dla ośmioklasistów. Warto pamiętać, aby robić sobie przerwy w nauce, przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na wypoczynek, sport i sen. To bardzo ważne, dobra regeneracja poprawia pracę mózgu i sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Wielu uczniów zastanawia się, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Wystarczy dobrze się przygotować, a uzyskanie dobrego wyniku nie będzie problemem.

Kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty – sposób na dobre wyniki

Wielu uczniów nie jest w stanie samodzielnie powtórzyć całego materiału, który może pojawić się na egzaminie. Ciężko im się zmotywować i zmusić do regularnych powtórek. Doskonałym sposobem, pomagającym uzyskać wysoką punktację na egzaminie 8 klas, są kursy. Kursy odbywają się w różnych miastach, można wybrać jeden przedmiot lub kilka, w zależności od potrzeb. W ofercie są zajęcia stacjonarne oraz online, grupowe i indywidualne, odbywające się popołudniami lub w weekendy. Wybierając kurs dla ósmoklasisty, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • Indywidualne podejście do każdego ucznia,
  • Małe grupy,
  • Dostępne materiały w formie papierowej i elektronicznej,
  • Sprawdzone, nowoczesne metody nauki,
  • Doświadczeni nauczyciele-egzaminatorzy, z dużą wiedzą, empatią i zdolnościami pedagogicznymi itp.

Dobre kursy pomagają usystematyzować wiedzę, uczą zarządzania czasem na egzaminie. Uczniowie rozwiązuje próbne arkusze egzaminacyjne, porządkują wiadomości, uczą się panowania nad stresem. Nauczyciele zapoznają kursantów ze strukturą egzaminu i wszystkimi wymaganiami. Na kursach Symposio.pl wykorzystywany jest program 8 KEY EXAM, zajęcia prowadzone są w małych grupach, w centrum Gdańska. Młodzi ludzie uczą się pracy z arkuszami, poznają egzaminacyjne zagadnienia, taktyki i triki, związane z egzaminem ósmoklasisty. Dzięki kursom ósmoklasiści mają dużą szansę uzyskać wysokie wyniki i dostać się do wybranej szkoły średniej. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od przygotowania, a także nastawienia. Warto systematycznie powtarzać materiał, zapisać się na dobry kurs, poznać techniki pomagające zredukować stres. Dzięki temu zdanie egzaminu i uzyskanie wysokiej punktacji nie będzie problemem.